Wybieramy pokrycie kołdry

Zdawałoby się, że to takie proste – idziemy do sklepu i wybieramy kołdrę. Nic bardziej mylnego, gdy wybór jest duży. Kiedyś wystarczyło wybrać rozmiar i sprawa gotowa. Teraz mamy do wyboru kołdry na lato, kołdry na zimę, kołdry całoroczne, termo-izolacyjne, antystresowe, duo i cztery pory roku. Jak się w tym odnaleźć, gdy każda może mieć jeszcze różne pokrycie i różny wsad? Podpowiadamy, jak nie błądzić.

Na rynku jest ogromny wybór kołder w różnych rozmiarach, wykonanych z rozmaitych materiałów: – cieplejszych lub chłodniejszych, naturalnych lub sztucznych. Przy wyborze kołdry powinniśmy odpowiedzieć sobie na kilka istotnych pytań, zanim oczywiście dokonamy wyboru. Jaka temperatura panuje w naszej sypialni? Czy wolimy cieńszą czy grubszą kołdrę? Z jakiego materiału powinna być ona wykonana? Czy jesteśmy alergikami? Musimy też zastanowić się, czy mamy gdzie przechowywać kołdry, bo jeżeli nie, to warto kupić jedną – całoroczną. Jeśli kupujemy kołdrę dla osoby cierpiącej na alergię, weźmy pod uwagę, czy materiał, z którego wykonana jest kołdra może być prany w wysokiej temperaturze i czy jest odporny na roztocza kurzu domowego. Najlepszą opcją w takim przypadku są materiały sztuczne imitujące puch, które dają wrażenie spania pod naturalną kołdrą, ale nie są podatne na roztocza.

Bardzo ważne jest, aby dopasować rozmiar kołdry do wymiarów łóżka, bo od tego zależy komfort snu, szczególnie jeżeli pod kołdrą śpią dwie osoby. Kołdra zawsze powinna być tak samo szeroka jak łóżko lub szersza, ale nigdy węższa. Standardowe rozmiary kołder dwuosobowych to 180/200 oraz 220/200. Kołdry jednoosobowe mogą mieć z kolei rozmiar 140/200 lub 160/200. Trudno jest jednoznacznie określić, jakie wypełnienie kołdry będzie dla nas najlepsze. Dla jednych ważne jest, aby kołdra dawała dużo ciepła, z kolei inni wolą uczucie chłodu. Wypełnienie to sprawa indywidualna, a najpopularniejsze wśród kołder są:

Kołdra puchowa – najbardziej klasyczny rodzaj wypełnienia. Składa się z miękkich ptasich piór, najczęściej gęsich oraz kaczych. Kiedyś kołdry puchowe były bardzo powszechne, dziś jednak można uznać je za elitarny towar z wyższej półki. Takie wypełnienie znakomicie grzeje podczas snu, jednocześnie skutecznie odprowadzając pot i wilgoć. Owe właściwości sprawiają, że jest to idealna kołdra na cały rok. Modele z takim wypełnieniem to najczęściej lekkie kołdry, które są jednocześnie naturalnym i ekologicznym produktem. Polecane są przede wszystkim wersje z gęsim pierzem, które uważane jest za znacznie lepsze od kaczego.

Kołdra z pierza  – podobna do puchowej, jednak zawierają w sobie ptasie pióra wraz z puchem. Wpływa to na gorsze właściwości termoizolacji, a także zwiększoną wagę. Mimo wszystko różnice w porównaniu z puchowymi wersjami nie są aż tak bardzo zauważalne. Najczęściej można spotkać modele składające się z 75 procent piór oraz 25 procent pierza. Jest to naturalny i ekologiczny typ kołder, który tak jak puchowe wersje nie jest polecany dla osób z alergiami.

Kołdra wełniana – bardzo miękka i przyjemna w dotyku. Wypełnienie najczęściej pozyskiwane jest z wybranych gatunków owiec lub wielbłądów. Taka kołdra odznacza się sprężystością, pozwala skórze oddychać, a przy tym nie uczula. Takie kołdry najlepiej sprawdzają się w okresie zimowym. Latem grubsza kołdra może powodować dyskomfort u wielu osób. Badania udowodniły, że wełna może działać kojąco na dolegliwości reumatyczne.

Kołdra letnia – doskonale sprawdza się w okresie upalnych nocy, tam gdzie nie ma sypialni klimatyzowanych. Jest ona najczęściej wykonana z włókna poliestrowego z racji ceny jest to jedno z najpopularniejszych wypełnień na naszym rynku. Spiralnie skręcone włókna zapewniają kołdrze lekkość, elastyczność oraz antystatyczność. Są one najlepszym rozwiązaniem w kategorii kołder letnich, gdyż nie zapewniają takiego ciepła jak kołdry puchowe czy wełniane. Reguluje i prawidłowo odprowadza wilgoć zachowując skórę świeżą i suchą przez całą noc.

Kołdra silikonowa – wypełniona granulatem silikonowym wypełnienie to nazywane jest często sztucznym puchem. Związane jest to z faktem, iż posiada zbliżoną do niego strukturę oraz właściwości. Wnętrze kołdry tworzone jest z włókienek pozwijanych w kłębuszki. Modele tego typu nie mają tendencji do zbijania się lub spłaszczania, więc przy tym mimo częstego prania mogą zachować swoją puszystość oraz elastyczność. Granulat polecany jest również alergikom. Posiada dobre właściwości termoizolacyjne.

Kołdra antyalergiczna – wykonana z włókien, które uniemożliwiają rozwój grzybów potrzebnych do tego, by roztocza mogły żywić się martwym ludzkim naskórkiem. Ich brak sprawia, że naskórek ludzki nie jest rozkładany, a pajęczaki wywołujące alergię giną. Oczywiście i w tym przypadku należy pamiętać o częstym praniu. Tego typu kołdry zazwyczaj można prać w znacznie wyższych temperaturach niż wspomniane wcześniej 60 stopni Celsjusza. Warto również zainwestować w pokrowce na materac, kołdrę i poduszki, by maksymalnie ograniczyć występowanie roztoczy. Zazwyczaj najbardziej ekonomicznym wyjściem jest zakup całego kompletu pościeli.

Pokrycie decyduje o wytrzymałości kołdry i komforcie w dotyku. Pokrycie bawełniane jest naturalne, higieniczne, umożliwia dobrą wentylację, jest najbardziej wytrzymałe. Pokrycie z mikrowłókien nazywa się pokryciem z mikrofibry lub mikrofazą. Jest wykonane z bardzo cienkich włókien poliestrowych i poliamidowych i dzięki temu jest miękkie, przyjemne w dotyku i bardzo wytrzymałe. Bardzo szybko schnie. Pokrycie jedwabne to jeden z najbardziej szlachetnych materiałów. Jest bardzo przyjemne dla skóry, a jednocześnie wytrzymałe i naturalne. Pozwala skórze oddychać. Pokrycie bawełniano-poliestrowe jest wykonane z mieszanki bawełny i poliestru. Jest bardzo popularne, głownie ze względu na niski koszt produkcji, a wiec i niska cenę. Pokrycia z polycottonu mają dobre właściwości użytkowe. Najczęściej występują w składzie 65% bawełny i 35% poliestru. Kołdry z flizeliny są najtańszymi zamiennikami kołder właściwych. Tkanina zwana flizeliną, to tkanina polipropylenowa. Takie kołdry są bardzo tanie i mają bardzo dobre właściwości użytkowe.

Jak widać kołdry ciężkie i grube odeszły do lamusa. Zastąpiły je lekkie z puchu, półpuchu, wełny polskiej i australijskiej, a także sztucznych włókien. Zastanówmy się dobrze jaka kołdra spełni nasze oczekiwania, bo kołdra kołdrze nierówna. Całe szczęście, bo dzięki temu każdy z nas może znaleźć kołdrę, która odpowiada jego potrzebom.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *