Alergeny to czynniki bądź substancje, które powodują reakcję uczuleniową. W zależności od drogi, jaką alergen dostaje się do organizmu, można mówić o różnych rodzajach alergii. Współcześnie schorzenia na tle alergicznym należą do najbardziej rozpowszechnionych chorób cywilizacyjnych. Jak wskazują badania, z powodu alergii cierpi ok. 10-30% ludności, w tym u większości z tych osób choroba ma postać przewlekłą, niekiedy wymagającą długoletniego leczenia. Alergeny najczęściej przedostają się do organizmu przez skórę i błony śluzowe. Najpopularniejszym rodzajem alergii jest alergia wziewna, np. uczulenie na roztocza czy na pyłki roślin. Alergeny dostają się wówczas do organizmu wraz z wdychanym powietrzem i docierają do błony śluzowej górnych dróg oddechowych. Mogą wywoływać np. napady duszności astmatycznej, obrzęk krtani, kaszel, katar czy łzawienie.
Jak dotąd przyczyny alergii nie są do końca znane. Często alergikami są osoby obciążone genetycznie. Wiadomo jednak, że za wystąpienie alergii odpowiada nieprawidłowa reakcja układu odpornościowego na pewne czynniki. Większość alergii ma charakter przewlekły i chorzy muszą być leczeni systematycznie, nieraz przez całe życie. Wiele osób ma uczulenie na mikroskopijnej wielkości organizmy i związki, które gromadzą się w różnych miejscach w domu. Najczęstsze „alergie domowe”, to: alergia na kurz, alergia na pyły, pleśń, grzyby oraz alergia na sierść zwierząt. Jak zatem chronić się przed alergenami w domu? W miarę możliwości z wystroju domu wyeliminuj tapety, zasłony, firany, puchowe kołdry, wszelkiego rodzaju pióra i wypchane zwierzęta.
Zastanów się, czy w twoim mieszkaniu znajduje się pościel z wełny i pierza. Jeśli tak, to znalazłeś główny alergen wywołujący chorobę. Pierze należy usunąć na rzecz wypełnienia poliestrowego. Nie można zastąpić pierza wełną. W wełnie znajduje się keratyna, którą żywią się roztocza. Roztocza to najczęściej występujący alergen w naszym otoczeniu – groźne są dla nas głównie ich odchody. Tym mikroskopijnym pasożytom sprzyjają ciepłe i wilgotne warunki, dlatego też zwykle występują w kurzu, ale żywią się naszym martwym naskórkiem. Walka z nimi wymaga cierpliwości i samozaparcia, gdyż jest bardzo uciążliwa i irytująca. Niezwykle ważne jest także dobranie odpowiedniej pościeli dla alergika, gdyż wiele osób nie zdaje sobie sprawę, co może się kryć w pościeli. Złym wyborem będzie np. pościel puchowa, gdyż przyciąga ona roztocza. Oznacza to, że alergicy mogą wybierać kołdry oraz poduszki m.in. z wypełnieniem silikonowym. Ich dodatkową zaletą jest możliwość prania w pralce – aby skutecznie walczyć z alergenami, trzeba prać je często. Warto dodać, że roztocza giną przy temperaturze co najmniej 55˚C.
Biorąc to wszystko pod uwagę można się pokusić o stwierdzenie, że optymalnym wyborem dla alergika będzie pościel z wypełnieniem syntetycznym, która nie kosztuje majątku, nie jest problematyczna w utrzymaniu w czystości, a także umożliwia skuteczne zabezpieczenie się przed alergenem.