Flanela, satyna czy kora

Połowę życia spędzamy w łóżku. Dlatego ważne jest, żebyśmy się w sypialni czuli przyjemnie. Większość z nas wybiera głównie według wyglądu, lecz wygląd to nie jest najważniejszy czynnik przy wyborze pościeli. Zanim zdecydujemy się, pomyślmy, czego oczekujemy. Najważniejszym kryterium przy wyborze pościeli jest użyty materiał. Dzisiaj możemy na rynku znaleźć kilka podstawowych materiałów. Ale który z nich wybrać, by spało się przyjemnie?

Satyna

Jest bardzo popularna dzięki swej delikatności w dotyku. Satyna bawełniana jest jednym z bardziej cenionych materiałów na pościel. w dotyku, miękka, cienka a jednocześnie ładnie się prezentuje (jest lekko połyskliwa). Mimo powszechnego stereotypu, satyna bawełniana wcale nie jest zimna w dotyku. Prawdą jest, że nieco gorzej izoluje ciepło, nadaje się raczej na ciepłe pory roku – lato, wiosnę. Utkana jest z przędzy czesankowej, która dodaje materiału połysku, delikatności i dobrze grzeje. Utrzymanie jest trochę skomplikowane. Aby pościel utrzymała pierwotny stan i kształt, trzeba  ją prać na lewej stronie. Zaletą jest, to że nie gnie się za bardzo. Z racji tego, że powierzchnia jest lekko chłodząca, to pościel polecamy raczej  latem.

Flanela

Flanela jest delikatna jak bawełna, bo zawiera 100% tkaniny bawełnianej. To lekka tkanina, której powierzchnia pokryta jest okrywą włókienną (stąd wrażenie miękkości, delikatności). Jest odporna na uszkodzona mechaniczne i dobrze izoluje ciepło, dlatego nadaje się na chłodniejsze noce.Dzięki temu dobrze grzeje i jest bardzo przyjemna w dotyku. Oczywistą zaletą jest jej wysoka chłonność i izolacja cieplna. Lecz gorzej jest z utrzymywaniem. Delikatności można dosięgnąć tylko z użyciem specjalnego płynu do zmiękczania tkanin. Po prasowaniu zostanie gładka dłużej niż bawełna i gęstość włókna lepiej chroni kołdrę i poduszkę. Uwaga na produkty z niską gęstością. Gęstość powinna być koło 125g/m2.

Bawełna

Bawełna jest idealnym wyborem. Doskonale odprowadzi wilgoć, jest miękka, sprężysta i dobrze ogrzewa. To jedna z najchętniej kupowanych pościeli. Nie ma się co dziwić, zazwyczaj jest niedroga, do tego dochodzą zalety materiału. Utrzymywanie owszem nie jest za bardzo skomplikowane, bo bawełnę można prać w wysokich temperaturach. Ponadto poszewki nie trzeba prasować codziennie. Istnieje też specjalna bawełna macerowana, która jest mocniejsza i bardziej lśni. Bawełnę można prać w 60°C.

Jedwab

Jedwab to jeden z najbardziej cenionych na świecie i ekskluzywnych materiałów. Luksusowa pościel jedwabna świetnie wentyluje, jest przyjemna w dotyku, nie przyciąga kurzu, nadaje się dla alergików. To zresztą nie wszystko: pościel z jedwabiu jest dobra dla kondycji skóry, opóźnia procesy starzenia, koi układ nerwowy, relaksuje. Taką pościel poleca się astmatykom, osobom cierpiącym na artretyzm, choroby zatok. To dobry wybór na letnie, ciepłe noce. Zimą, w chłodniejszych mieszkaniach, może się nie sprawdzić.

Wełna

Pościel z wełny merynosów australijskich, Indygo Wełna to jeden z najbardziej luksusowych materiałów na pościel. Dużą zaletą tego materiału jest wyjątkowo skuteczna termoizolacja podczas zimnych nocy i dobra wentylacja podczas nocy cieplejszych. Wełna nie przyciąga kurzu, nadaje się dla alergików. Specjaliści podkreślają jej zbawienny wpływ na dolegliwości reumatyczne. Najbardziej ceniona jest wełna z merynosów australijskich i wełna wielbłądzia (wyjątkowo miękka). Popularną tkaniną wełnianą jest delikatny kaszmir. Pod wełnianymi poszwami najlepiej spać nago, bo wełna dopasowuje się do temperatury ciała.

Wzorów i kolorów pościeli jest tyle, że każdy znajdzie coś dla siebie. Warto pomyśleć o tym, żeby dobrać je także do wnętrza sypialni. Nie musi to być oczywiste zestawienie monochromatyczne, można pofantazjować. Pamiętajmy, że syntetyki sprawdzają się tylko wtedy, kiedy stanowią domieszkę. Bawełna też nie zawsze jest warta swojej ceny. Najlepiej wybrać komplet pościeli zrobionej z jednej z typowych bawełnianych tkanin: flaneli, satyny, adamaszku.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *