Pierzemy kołdrę

Kołdra jest siedliskiem drobnoustrojów oraz wydzielin fizjologicznych ludzkiego organizmu. Z tego też powodu powinno się odświeżać ją dosyć często. Pranie kołdry syntetycznej i pranie kołdry wykonanej z naturalnego pierza znacznie się od siebie różnią. Z uwagi na delikatność pierza zaleca się, aby pranie takich kołder powierzyć specjalistom. Na rynku działają firmy zajmujące się praniem kołder i poduszek z naturalnym wypełnieniem. Ponieważ dzieciom zdarzają się różnego rodzaju „wypadki” podczas snu, pranie ich kołderek powinno odbywać się średnio raz na 1 – 3 miesiące. Kołdry dla starszych dzieci i dorosłych można prać co 3-4 miesiące. Czas pomiędzy praniami znacznie wydłuża jej regularne wietrzenie. Wówczas kołdrę można wyprać raz na 4-5 miesięcy dla dzieci i 5-6 miesięcy dla dorosłych. Jeżeli użytkownik kołdry jest alergikiem silnie uczulonym na roztocza, wtedy kołdrę należy prać znacznie częściej – co 2-4 tygodnie.

Jak prać kołdrę w pralce?

Przed rozpoczęciem prania kołdry należy przede wszystkim sprawdzić pojemność pralki, oraz to czy kołdra zmieści się do bębna i będzie mogła swobodnie poruszać się podczas prania. Zalecenia dotyczące prania zawsze umieszczone są przez producenta na metce wszytej w jeden z boków. Jeżeli kołdra nie jest bardzo zabrudzona i wymaga tylko odświeżenia, nie jest konieczne pranie jej w maksymalnie dopuszczalnej temperaturze. Ustawienie termostatu na 40 stopni w zupełności wystarczy. Do prania kołder zaleca się stosowanie delikatnych detergentów. W przypadku prania kołdry osoby z alergią na roztocza pranie w temperaturze niższej niż 60 stopni nie ma sensu. Pasożyty te giną dopiero powyżej tej temperatury dlatego zaleca się pranie w 80-90 stopniach Celsjusza. Osoby z tego rodzaju alergią powinny mieć kołdry, które są przystosowane do prania w wysokiej temperaturze.

Jeżeli nie ma możliwości suszenia kołdry na zewnątrz, albo warunki atmosferyczne temu nie sprzyjają, trzeba zadbać o to, aby rozwiesić ją w przewiewnym miejscu, najlepiej obok kaloryfera – jeżeli jest akurat sezon grzewczy. Aby pozbyć się nadmiaru wody trzeba kołdrę dwukrotnie odwirować. Suszenie w suszarce bębnowej powinno odbywać się w niezbyt wysokiej temperaturze, aby uniknąć zniszczenia włókien syntetycznych. Kołdry z pierza uważane są za doskonałe pod względem swoich właściwości, a także za najcięższe i najbardziej nieporęczne. Często za taką naturalną kołdrę trzeba także zapłacić odpowiednio wysoką cenę. Z tego powodu, rzadko który domownik podejmuje się prania kołdry z pierza lub puchu w domu. Korzystają wtedy z profesjonalnych pralni i rzeczywiście – wybierają najlepsze z możliwych rozwiązań. Specjaliści od delikatnych tkanin posiadają bowiem szeroka wiedzę i potrafią ją zastosować praktycznie.

Pranie kołdry w pralce mimo, iż wydaje się dość prostą czynnością, to nieodpowiednio wykonane, może doprowadzić do poważnych zniszczeń. Należy pamiętać, że każda tkanina rządzi się swoimi prawami, a różne wypełnienia wymagają innego traktowania. Obowiązkowe jest więc głównie przestrzeganie zaleceń producenta, codzienna pielęgnacja i regularne wietrzenie kołdry, w celu zapewnienia jej odpowiedniej higieny i sprężystości.

 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *