Zakup dobrego materaca, dobranego do indywidualnych potrzeb, to pierwszy krok do komfortowego snu. Ale żeby materac służył nam przez długi czas i cały czas zapewniał wygodę oraz zdrowe warunki nocnego wypoczynku, trzeba o niego właściwie dbać. Czasem będąc na etapie urządzania mieszkania lub domu, chcemy oszczędzić. Dlatego może się nam pojawić w głowie pomysł, aby zrezygnować z łóżka i położyć materac na podłodze. Taki pomysł może też efektem niekonwencjonalnego designu. Nie warto jednak tego jednak robić. Materace leżące na podłodze nie mają odpowiedniej cyrkulacji powietrza, przez co gromadzą wilgoć, w wyniku której w naszym materacu mogą mnożyć się zarodniki pleśni i grzybów. Dobrym pomysłem jest też kupno ochraniacza na materac. Z pomocą ochraniacza na materac można ochronić go przed zabrudzeniami, co jest szczególnie ważne, jeśli zdarza nam się w łóżku jeść i pić, ale także spać z małymi dziećmi lub zwierzętami. Taki ochraniacz można łatwo wyprać w pralce lub wymienić na nowy, co jest tańszą opcją niż wymiana całego materaca. Od czasu do czasu warto też wyprać pokrowiec na materac zgodnie z zaleceniami producenta. Wiele rodzajów materacy umożliwia zdjęcie go i wypranie, choć nie jest to możliwe w każdym materacu. W przypadku plam należy użyć delikatnego detergentu. Obowiązkowe jest też regularne odkurzanie materaca. Należy to robić przynajmniej raz na miesiąc.
Materace należy co kilka miesięcy przekręcać o 180 stopni, jak również zamieniać strony jeśli kupiliśmy materac dwustronny. Materace, które są regularnie przekładane na dłużej zachowują swój właściwy kształt. Miejsca, które są wielokrotnie uciskane przez określoną partię ciała mają szansę powrócić do pierwotnego kształtu. Materace mogą być wykonane z różnych tworzyw, które w zależności od ich jakości są bardziej lub mniej trwałe. Niektóre rodzaje pianek wypełniających materac są bardziej podatne na odkształcenia. W wyniku tego mogą się coraz bardziej zapadać i stawać się coraz cieńsze. Na tak zużytym materacu trudno będzie porządnie się wyspać. Czasem, pomimo najlepszej ochrony, zdarza się, że na materacu pojawi się plama. Jak się jej pozbyć? Przede wszystkim nie wolno usuwać jej wodą, gdyż nie jest ona lubiana przez materac. Jeśli podłoże namoknie, będzie trudno je wysuszyć. Dlatego dużo lepszym rozwiązaniem jest przygotowanie domowego specyfiku, który pomoże w wyczyszczeniu materaca. W tym celu należy zmieszać 100 ml wody utlenionej z jedną torebką sody oczyszczonej (można dodać też kilka kropel płynu do mycia naczyń). Mieszaninę trzeba przelać do butelki z atomizerem i dokładnie spryskać nią całą powierzchnię plamy. Kiedy materac już wyschnie, resztę zabrudzeń można usunąć za pomocą szczotki. Na zakończenie warto go jeszcze odkurzyć.
Jeśli jednak mimo zabiegów pielęgnacyjnych widzimy, że nasz materac odkształcił się, ma widoczne zniszczenia albo po prostu nie zapewnia takiego komfortu jak dawniej, to nie wahajmy się wymienić go na nowy. Pamiętajmy, że materace nie są na całe życie i powinniśmy je zmieniać zarówno ze względów higienicznych, jak i ze względu na zmianę naszych indywidualnych potrzeb. Sen na zużytym materacu może skutkować problemami ze zdrowiem, szczególnie z kręgosłupem, bowiem takie podłoże nie zapewnia szkieletowi stabilnego podparcia. Systematycznie wymieniane materaca na nowy jest ważne szczególnie dla alergików, gdyż zgromadzony wewnątrz starego produktu kurz, będzie tylko potęgował objawy związane z uczuleniem.