Prześcieradło rzecz ważna

Ścielenie łóżka zaczynamy zawsze od prześcieradła. Musi być ono rozłożone równo i gładko, bo od tego zależy, czy dobrze się wyśpimy.  Nie ma chyba nic gorszego, niż pozwijane prześcieradło na łóżku. Chyba każdy z nas miał tą nieprzyjemność rano wstać i zobaczyć na łóżku takie prześcieradło. Aby tego uniknąć, warto kupić prześcieradło z gumką. Tak więc mamy do wyboru prześcieradła bez gumki lub z gumką wszytą tylko w narożnikach albo prześcieradło z gumką wszytą na całym obwodzie prześcieradła. Nie każdy lubi prześcieradło z gumką. Jednak znaczna większość osób używa prześcieradeł z gumką ze względów praktycznych. Zarówno prześcieradło bez gumki jak i z gumką warto kupić większe, aby można było założyć je głębiej pod materac. Prześcieradła założonego w taki właśnie sposób, nawet największy wiercipięta nie powinien pościągać.

Warto również się zastanowić jakie prześcieradło wybrać, aby dobrze się wyspać. I tu mamy problem, bowiem ważny jest materiał, z którego prześcieradło jest wykonane. Do wyboru mamy prześcieradła z gładkiej bawełny, prześcieradła frotte, prześcieradła z jerseyu oraz prześcieradła satynowe – z satyny bawełnianej. Najpopularniejsze są prześcieradła frotte. Prześcieradła te są miękkie, miłe i przyjemne w dotyku, jednak są one również ciepłe. Prześcieradła frotte bardzo łatwo i wygodnie układają się na materacu. Gładkie prześcieradła bawełniane są bardziej szorstkie w dotyku ale chłodniejsze niż prześcieradła frotte. Kompromisem może być prześcieradło z jerseyu, które jest również chłodniejsze niż prześcieradło frotte ale bardziej miękkie niż prześcieradło bawełniane. Prześcieradło z jerseyu jest delikatne i miłe, jak również te z satyny bawełnianej.

Do niedawna podstawowym kolorem prześcieradła był biały i nadal tak jest. Białe prześcieradło pasuje do każdej pościeli i sypialni, czy do każdego wnętrza. Jednak producenci prześcigają się w tworzeniu coraz szerszej palety kolorów prześcieradeł. Obecnie kolor prześcieradła można znakomicie dopasować do koloru pościeli, wybierając prześcieradło w podobnej tonacji kolorystycznej lub wręcz przeciwnie poprzez kontrast. Wybierając prześcieradło warto również zwrócić uwagę na rozmiar prześcieradła. Prześcieradło bez gumki powinno być na tyle duże, aby opadało swobodnie po bokach łóżka, lub dało się włożyć pod materac na tyle głęboko, aby materac przyciskał fragment prześcieradła. Rozmiar prześcieradła z gumką podany przez producenta, to rozmiar powierzchni materaca i takie prześcieradło ma po bokach około 8-10 cm zakładki na wysokość materaca. Dobrej jakości prześcieradło, czy odpowiednie pościele są o wiele droższe od tych tradycyjnych. Zważywszy jednak, że na sen poświęcamy około 30% naszego życia, inwestycja taka może okazać się bardzo opłacalna.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *