Poduszka powinna dobrze przytrzymywać nasz kręgosłup, nie powodować problemów ze snem, ani bólu karku. Wybór poduszki niby jest dość prosty, ale nie warto lekceważyć tego elementu pościeli. Zakup odpowiedniego modelu nie powinien być przypadkowy. Nie warto zatem lekceważyć komfortu snu. Oprócz dobrej pościeli warto szczególnie zastanowić się nad wyborem odpowiedniej poduszki, dzięki której będziemy mogli nie tylko się zrelaksować, ale także poprawić kondycję naszego karku.
Wybieramy wypełnienie
W przypadku rodzaju wypełnienia poduszki do wyboru najczęściej mamy wypełnienie naturalne, syntetyczne lub piankowe czy lateksowe. Wybierając produkty z naturalnym wypełnieniem, warto szukać takich, które składają się głównie z puchu, gdyż ten jest lekki, puszysty i bardzo dobrze odprowadza wilgoć. Na poduszce z puchu nie powinniśmy mieć problemów z nocnym poceniem się. Wyższą jakością odznaczają się produkty, w których puchu jest więcej niż pierza. Należy też pamiętać, że lepsze są puch czy pierze gęsie aniżeli kacze. Dobrze jednak wiedzieć, że uczuleni na pierze czy puch powinni jej zdecydowanie unikać. Poliester nie uczula, a wyroby z jego udziałem można prać w pralce i suszyć w suszarce. Tańsze produkty z wypełnieniem nienaturalnym mogą dość szybko tracić sprężystość i nie zapewniać odpowiedniego podparcia dla kręgosłupa. Lepszym wyborem są z pewnością nieco droższe poduszki z wypełnieniem z włókien poliestrowych pokrytych silikonem, które wykazują zdecydowanie większą trwałość porównywalną nawet z produktami wypełnionymi puchem. Warto wiedzieć, że alergicy uczuleni na pierze lub puch mogą również wybrać poduszki ze wsadem piankowym albo lateksowym. Zwłaszcza lateks wykazuje właściwości antyalergiczne, nie wchłania też kurzu i innych zanieczyszczeń.
Wielkość i twardość
Standardowe rozmiary to 40×40, 60×70 lub 70×80 cm. Warto wybrać średni model, ponieważ duże poduszki, obejmujące również ramiona, są niezdrowe dla kręgosłupa. Nieco droższe, ale zdecydowanie bardziej komfortowe są modele ergonomiczne, które dostosowują się do budowy karku. Od twardości poduszki w dużej mierze zależy komfort naszego snu. Dla tych, którzy lubią spać na brzuchu, świetną opcją jest płaski i miękki model. Jeśli preferujemy zasypiać na plecach, jaśki z jedwabnym wypełnieniem są najlepszym rozwiązaniem. Osoby, które śpią w różnych pozycjach, powinny wybrać elastyczny, twardy model.
Wysokość, a komfort snu
Niezależnie od tego, czy preferujemy spanie na boku, plecach czy brzuchu, kręgosłup w każdej z nich powinien być idealnie prosty. Dla śpiących na plecach zaleca się wybór średniej wysokości poduszki, czyli około 7–8 cm, która nie będzie powodowała nadmiernego wygięcia szyi. Natomiast śpiący na boku powinni wybierać dość wysoką poduszkę, najlepiej od 10 cm wzwyż, która dobrze wypełni przestrzeń między policzkiem a materacem. Jeśli zaś należymy do osób, które najczęściej śpią na brzuchu, powinniśmy wybierać jak najniższe, np. 5-centymetrowe, i miękkie poduszki, które nie nadwyrężą szyjnej części kręgosłupa.
Na problemy z kręgosłupem
W przypadku problemów z kręgosłupem, które często objawiają się bolesnością pleców i szyi po przebudzeniu, mogą pomóc poduszki ergonomiczne, inaczej nazywane ortopedycznymi. To profilowane produkty zdrowotne, które podpierają głowę i plecy w sposób, który zapewnia zachowanie naturalnego kształtu kręgosłupa. Śpiący na poduszce ortopedycznej odczuwają wyraźne zmniejszenie obciążenia odcinka szyjnego kręgosłupa, a w rezultacie zminimalizowanie jego bolesności. Poduszki tego typu zapewniają lepszy odpoczynek dla kręgosłupa i przynoszą ulgę w wielu dolegliwościach pleców, szyi i głowy, warto jednak wiedzieć, że nie wyleczą bólu całkowicie, dlatego w przypadku poważnych problemów z kręgosłupem konieczna będzie konsultacja z lekarzem.
Wybierając poduszkę ergonomiczną, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na jej skład. Produkt z wypełnieniem z pianki termoelastycznej z funkcją memory to najlepsze rozwiązanie na problemy z kręgosłupem i bolesnością szyi, karku i barków. Pianka memory, czyli z pamięcią kształtu, pod wpływem temperatury ciała dopasowuje się do pozycji śpiącego, zapewniając doskonałe podparcie dla głowy i równomierne rozłożenie nacisku ciała na poduszkę.