Gdy za oknem mróz i niskie temperatury, nie marzymy o niczym innym, niż o otuleniu się ciepłą kołderką. Ale jakie pościele są najlepsze na zimę?
Najlepszym rozwiązaniem jest wybór tkaniny łączącej w sobie właściwości termoizolacyjne i przewiewność. Warto w tym przypadku postawić na naturalną pościel, ale o nieco grubszym splocie – nawet jeśli śpimy w ogrzewanym mieszkaniu, nie zapominajmy o spadkach temperatury, do których dochodzi w środku zimowych nocy. Pamiętajmy też, że zdrowiej jest otulić się ciepłą pościelą, niż spać przy ogrzewaniu ustawionym na maksymalną temperaturę.
Flanela
Flanela to materiał wykonywany w 100% z bawełny o szczególnym splocie. Tkanina ta jest nieco grubsza i puszystsza dzięki technice drapania. Pościel flanelowa świetnie utrzymuje ciepło, dlatego jest idealnym wyborem na zimę. Choć jej struktura sprawia wrażenie ciężkiej, tak naprawdę pościel jest lekka i oddychająca.
Wełna
To jeden z najskuteczniej zatrzymujących ciepło materiałów. Nie tylko ma wysokie właściwości termoizolacyjne, ale przy tym wyróżnia się wyjątkową antystatycznością i przyjemną miękkością. Materiał na wełnianą pościel uważany jest za luksusowy, uzyskuje się go bowiem z runa owiec merynosów.
Jersey o grubym splocie
Jersey to dzianinowy materiał o uniwersalnym zastosowaniu, jednak ten o grubym splocie szczególnie dobrze sprawdzi się jako tkanina na ciepłą pościel na zimę. Pościel jerseyowa jest trwała, zwłaszcza jeśli zostanie wykonana z podwójnej przędzy.
Pościel polarowa
Pościel polarowa nie tylko utrzymuje wysoką temperaturę i jest miła w dotyku, ale również można ją nabyć w przystępnej cenie. Pościel polarowa jest doskonałym rozwiązaniem na jesienno-zimowe wieczory i noce. Nie wymaga częstego prania, szybko schnie nawet w niskich temperaturach oraz poddaje się podczas prasowania. Jej grubość i miękkość zdecydowanie podwyższają komfort użytkowania, zapewniając zdrowy i spokojny sen.
Osobom, które często w nocy marzną, polecamy też pościel z grubej bawełny. Bawełniana pościel to idealne rozwiązanie na chłodniejszą porę roku. Jest miła w dotyku, ciepła i naturalna. To materiał naturalny, ciepły, a zarazem przepuszczający powietrze, dlatego doskonale nadaje się na chłodne, zimowe noce. Jeśli zaś zdarzy nam się spocić, doskonale wchłonie wilgoć. Przygotujmy też swoje łóżko na chłodniejszą pogodę poprzez wyposażenie go w cieplejsze kołdry, koce lub narzuty. Możemy zwinąć je u stóp łóżka na wypadek zimnych nocy.
Zważając na różnorodność materiałów, pościel powinna różnić się od siebie, w zależności od pory roku. Pościele na lato posiadają inne właściwości, niż te które mają ogrzewać zimą. Nie oznacza to jednak, że nie ma pościeli, które łączą w sobie te skrajne cechy. Istnieją pościele całoroczne, jednak by uzyskać maksymalny efekt dostosowany do warunków termicznych otoczenia, zaleca się zmianę pościeli z zimowej na letnią i odwrotnie. Posłuży to naszemu samopoczuciu, jak i zdrowiu, gdyż o wiele zdrowszym rozwiązaniem jest okrycie się ciepłą, naturalną pościelą, niż spanie przy włączonym ogrzewaniu.