Jak prać poduszki?

Nikt z nas nie lubi spać w nieświeżej pościeli. Wypranie jej to żaden problem, ale wypranie poduszki nie jest już tak proste. Żal jednak wyrzucać poduszki tylko dlatego, że straciły sprężystość i świeżość. Niektóre poduszki wystarczy wyprać w pralce – możemy o tym dowiedzieć się z metki. Ale są i takie, które można wyprać ręcznie. A co zrobić z poduszkami z pierza?

Niektóre poduszki wymagają prania ręcznego. Pierzmy je w letniej wodzie z dodatkiem małej ilości płynu do prania, dobrze je wypłuczmy. Wykręćmy z nich tak dużo wody, ile tylko zdołamy. Dobrze wysuszmy , bo mogą zacząć brzydko pachnieć. Jeśli to możliwe, wywieśmy je na zewnątrz. Jeśli mamy w domu suszarkę, włóżmy do niej poduszki i ustawmy ją na niską temperaturę. Do suszarki włóżmy też czystą piłeczkę tenisową – ugniecie poduszki, pozwalając im odzyskać dawną puszystość. Po wyjęciu z suszarki sprawdźmy, czy poduszki dobrze wyschły. Jeśli nie, powtórzmy zabieg. Suche poduszki ugniećmy i uformujmy w ich dawny kształt. Pamiętajmy też, by nigdy nie suszyć w suszarce poduszek z pianki!

Jeżeli chodzi o poduszki z pierza, nieumiejętne pranie pierza w zaciszu domowym, może spowodować zniszczenie puchowego wypełnienia. Producenci uważają, że tych poduszek prać w pralce nie należy. Ale postępując dość rozważnie, możemy pokusić się o wypranie takiej poduszki. Jak więc należy z nią postępować? Jedno pranie powinno zawierać jedną poduszkę. Ewentualnie można włożyć do bębna dwie małe. Należy użyć delikatnego płynu do prania i zastosować program do bardzo delikatnych rzeczy. Pod koniec zaleca się poddanie poduszki jeszcze jednemu wirowaniu. Tym razem na wyższych obrotach.

Podczas prania pierza warto zastosować trik z piłkami tenisowymi, które wkładamy do bębna pralki wraz z praną poduszką. Obecność piłek ma na celu rozbijanie pierza, które zbija się podczas prania. Pranie poduszek z pierza wymaga, w kolejnym etapie po wyjęciu z pralki, odpowiedniego suszenia. Nie zaleca się przeprowadzania suszenia poduszek z pierza w suszarce bębnowej. Grozi to uszkodzeniem puchowego wypełnienia. Uprane poduszki powinny schnąć naturalnie na zewnątrz, korzystając ze słońca i wiatru.

Po wyjęciu z pralki trzeba je dobrze roztrzepać i rozłożyć w nasłonecznionym oraz przewiewnym miejscu. Przynajmniej co godzinę powinno się odwracać i przetrzepywać poduszki, aby wypełnienie równomiernie schło i się nie zbijało. To dosyć długi proces suszenia, jednak efekt końcowy wynagradza cały ten trud. Po całkowitym wyschnięciu, poduszki z puchu staną się puszyste, miękkie, pachnące i będą sprawiały wrażenie „napompowanych”. Jednym słowem – będą wyglądać jak nowe. Jeżeli jednak nie jesteśmy tak odważni i boimy się zaryzykować, lepiej poduszki oddać do pralni chemicznej.

Poduszka z pianki nie może być prana w pralce. W wielu poduszkach jest możliwość zdjęcia poszycia i wyprania go osobno zgodnie z instrukcją na metce. Jeśli musimy wyczyścić piankę, spróbujmy delikatnie przetrzeć brudne miejsce wilgotną szmatką. Starajmy się nie nasączyć pianki wodą. Natychmiast po czyszczeniu wytrzyjmy ją suchą szmatką i pozostawmy do całkowitego wyschnięcia.

Trzeba też pamiętać, że poduszki powinno się wymieniać co około 2 lata. Każda, nawet najbardziej puszysta, pod wpływem ciężaru głowy i potu, który trafia w nią każdej nocy, z czasem traci swoje właściwości.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *