Kołdra z pierza i puchu – czy dla każdego?

Ciepła, puszysta i bardzo miękka kołdra lub poduszka, to z pewnością gwarancja zdrowego i relaksującego snu, który jest naszą podstawową potrzebą. Od wieków pierzyny, a później kołdry są podstawowym elementem wyposażenia każdej sypialni. Kiedyś pierzyny, kołdry robiło się ręcznie i wypełniało naturalnymi ocieplaczami, czyli wełną, pierzem i puchem. Sztuczne materiały wcale nie wyparły naturalnych wypełnień. Wprost przeciwnie, sprawiło, że stały się towarami luksusowymi, z wyższej półki. To, czym wypełniona jest kołdra, decyduje o jej jakości, funkcjonalności, termoizolacyjności i innych czynnikach, wpływających na komfort użytkowania. Kołdry puchowe wykonuje się z puchu gęsiego lub kaczego. Uznaje się je za produkt z wyższej półki z kilku przyczyn: doskonale grzeją, a jednocześnie odprowadzają pot i wilgoć, czyli pozwalają skórze oddychać. Nadają się zarówno na zimę, jak i na lato, działają jak membrana. Poza tym są lekkie, są produktem w 100% naturalnym. Puchowe kołdry różnią się jakością. Lepsze są te wypełnione puchem gęsim, który jest bardziej sprężysty i wytrzymały niż puch kaczy.

Pierze to ptasie pióra wraz z puchem. Produkty wykonane z pierza dartego mają podobne właściwości do wyrobów puchowych, jednak są nieco mniej ciepłe oraz bardziej ciężkie. Nie są to znaczne różnice, jednak pierze zachowuje się nieco inaczej niż puch. Kołdry i poduszki z pierza dartego są wykonane w 100% z produktów naturalnych, dlatego mogą być problematyczne dla alergików. Są cięższe, ich właściwości termoizolacyjne są nieco gorsze, ale są całkowicie naturalne. Podobnie jak w przypadku puchu, lepsze, bardziej sprężyste jest pierze gęsie. Im wypełnienia więcej, tym kołdra cięższa i droższa. Naturalne kołdry i poduszki zapewniają lepszą cyrkulację powietrza i odprowadzanie wilgoci. Właściwości filtracyjne są jednocześnie połączone z dobrymi parametrami cieplnymi – kołdry wykonane z puchu lub z pierza świetnie zatrzymują ciepło, będąc jednocześnie lekkie i zdrowe. Półpuch to specjalny rodzaj pióra, który składa się częściowo z twardszego pióra oraz puchu, który znajduje się w jego dolnej części. Dzięki takiemu połączeniu kołdra czy poduszka z półpuchu nabiera właściwości charakterystycznych dla produktów z pierza dartego i puchu.

W przypadku naturalnych produktów wykonanych z puchu lub pierza, ważna jest regularna konserwacja. Przede wszystkim warto je często wietrzyć, nawet jeśli na dworze panują minusowe temperatury. Nie wolno jednak wystawiać ich na działanie śniegu lub deszczu, gdyż ciężko je będzie później dosuszyć. Warto co jakiś czas wymrażać produkty z pierza, gdyż takie zabiegi skutecznie zabijają roztocza i alergeny. Kołdry i poduszki naturalne nie powinny być od razu chowane, gdyż przechowywanie ich w szufladzie lub skrzyni, która nie przepuszcza powietrza, powoduje rozwój grzybów i bakterii. Wyrobów naturalnych wykonanych z pierza lub puchu nie wolno prać w pralce z zastosowaniem tradycyjnych środków. Takie produkty warto oddać raz do roku do czyszczenia do specjalnych pralni, które poddają osobnym zabiegom pielęgnacyjnym wypełnienie oraz poszycie. Jeśli w pewnym momencie poczujecie, że roztrzepywanie kołdry lub poduszki staje się praktycznie niemożliwe i można wyczuć grudki, warto oddać ją do czyszczenia.

Pióra ptasie są jednym z ważnych alergenów branych pod uwagę w testach alergicznych. Nie brakuje osób na nie uczulonych, jednak jest to stosunkowo rzadka nadwrażliwość. Badania naukowe przeprowadzone przez finów wykazały, że wśród przebadanych 269 pacjentów z podejrzeniem alergii na pierze, tylko 3 rzeczywiście takie uczulenie miało. Najczęściej winne kataru i innych dolegliwości w łóżku są roztocza. Rozwijają się one w domowym kurzu i potrafią przedostać nawet do łóżka i wnętrza pościeli. Nie ma znaczenia, czy kołdra jest wypełniona puchem czy syntetycznym tworzywem. Roztocza wnikają w oba rodzaje kołder tak samo. W przypadku osób rzeczywiście uczulonych na pióra, kołdra puchowa lub z pierza nie będzie dobrym rozwiązaniem. Takim osobom pozostają kołdry syntetyczne. Jednak dla uczulonych na roztocza nic nie da wymiana kołdry puchowej na syntetyczną.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *