W czasach, gdy nie mamy czasu na zbyt długi sen, każdy szczegół jest ważny. Dobry materac, wygodna poduszka, ekologiczna pościel, miłe prześcieradło, czy wreszcie odpowiednia kołdra, która będzie główną bohaterką naszego artykułu. Jakie więc cechy powinna mieć kołdra idealna, która zapewni komfortowy i zdrowy sen o każdej porze roku? Sklepy oferują nam wiele rodzajów kołder i wśród ofert można się naprawdę zgubić. Aby znaleźć model idealny dla siebie, warto zwrócić uwagę na dwie kwestie. Prócz oczywistego kryterium, czyli rozmiaru dopasowanego do wymiarów łóżka, przeanalizujmy wypełnienie kołdry oraz jej pokrycie.
A teraz słów kilka o rozmiarach:
– kołdra 200×220 będzie pasowała do łóżek dwuosobowych w rozmiarach 160×200, 180×200 lub 200×200 cm
– kołdra 180×200 będzie pasowała do wersalek lub łóżek w rozmiarach ok. 120×200, ale także 140×200 czy 160×200 cm
– kołdra 160×200 będzie pasowała do wersalek lub łóżek w rozmiarach 80×200, 90×200, 100×200, 120×200,140×200 cm
– kołdra 140×200 będzie pasowała do wersalek lub łóżek w rozmiarach 80×200, 90×200, 100×200, 120×200,140×200 cm
Kołdry puchowe występują w wersjach letniej, zimowej i całorocznej. Te o najwyższej jakości wypełnione są puchem gęsim lub kaczym. Puch jest bezpieczny dla alergików, bo nie przyciąga roztocza i kurzu. Kołdry z pierza mają w środku ptasie pióra w połączeniu z puchem. Są z reguły cięższe od tych puchowych i mają mniejsze właściwości termoizolacyjne, są jednak niewskazane dla alergików. Kołdry wełniane doskonale utrzymują ciepło i są przewiewne. Najpopularniejsze są kołdry z wypełnieniem poliestrowym. Są bardzo lekkie, nie zapewniają jednak tak dobrej ochrony przed chłodem, jak puch i pióra. Są często stosowane do kołder letnich. Ich bardziej luksusowa wersja to wypełnienie silikonowe. Ta substancja zapewnia naturalną ochronę przed bakteriami i kurzem, więc często używana jest w produkcji kołder antyalergicznych. Coraz większą popularność zyskuje wszechobecny bambus, który jest wytrzymały i idealnie reguluje temperaturę. Kołdry jedwabne, choć naturalne i przewiewne, nie są tak ciepłe jak wełniane. Sprawdzą się jednak dobrze latem.
Pokrycie kołder jest równie ważne, jak i jej wnętrze. Kołdry z pokryciem bawełnianym są bardzo higieniczne, ponieważ bawełna doskonale absorbuje wilgoć. Pokrycie bawełniano-poliestrowe jest z kolei idealną kombinacją wytrzymałości i wentylacji, która sprawi, że kołdra będzie nam służyć przez długi czas. Jeśli mamy duże skłonności do alergii, zafundujmy sobie pokrycie satynowe lub jedwabne, miłe dla skóry, przewiewne i antystatyczne. Popularnym pokryciem jest to wykonane z mikrofibry, które charakteryzuje się miękkością, dużą wytrzymałością i szybkością schnięcia.
Higroskopijność to inaczej zdolność pochłaniania wilgoci – pary wodnej, wody, potu. W przypadku kołder, kwestie higroskopijności mają szczególne znaczenie. Pościele, które wykazują się dużym poziomem higroskopijności, pozwalają utrzymać suchą skórę nawet przy przeziębieniu, nadmiernej potliwości i trzymają wilgoć „z dala” od ciała, dając poczucie suchości. To kluczowa kwestia, nie tylko dla alergików, bo przyczynia się do podniesienia komfortu snu. Najbardziej higroskopijna jest wełna merynosa, włókna jedwabiu i bawełna. Na drugim biegunie znajdują się włókna syntetyczne, które pochłaniają tylko około 1% wilgoci.
Przed zakupem pościeli, warto zwrócić uwagę na jej gramaturę i to, w jakim sezonie roku będzie użytkowana.
Optymalna gramatura wypełnienia kołdry:
– na lato wynosi 500 – 700 gramów
– na jesień i wiosnę 700 – 1000 gramów
– na zimę 1000 – 1800 gramów
– na cały rok: 750 – 1500 gramów
Do najlżejszych kołder należą kołdry syntetyczne i jedwabne. By kołdra syntetyczna mogła wystarczająco chronić przed chłodem, powinna być gruba, zbyt cienka może być niewystarczająca na zimowe noce. Kołdry z pierza i z wełny zazwyczaj są cięższe. Jednak wełniane pościele nowej generacji są znacznie mniej przytłaczające niż tradycyjne kołdry z wełny. Warto zauważyć, że nawet cienka kołdra wełniana jest cieplejsza niż kołdra syntetyczna o tej samej gramaturze, a dzięki unikatowej budowie włókna wełnianego, będzie odpowiednia zarówno na lato, jak i na zimę.
Przy wyborze pościeli warto zwrócić uwagę nie tylko na to, z czego jest produkowana, ale także na miejsce produkcji i jakość wykonania. Warto wspierać produkty tworzone lokalnie, w naszym kraju. Rodzime produkcje są najlepszą gwarancją ich jakości, bo tworzone z należytą starannością i dbałością o jakość, będą służyć przez wiele lat. Dobrej jakości kołdra posłuży przez lata i umili sen, więc warto poświęcić na jej wybór odrobinę więcej czasu i dobrać ją do swoich potrzeb.